Posted On: 12/3/17 6:33 PM

Class D-2 All-State Team

Player of the Year: Morgan Nibbe, Red Cloud

First Team

Setter – Marry Nibbe, 6’2, Jr., Red Cloud
Setter – Miranda Summers, 5’9, Jr., Ewing
Hitter – Morgan Nibbe, 6’1, Sr., Red Cloud
Hitter – Katherine White, 5’8, Jr., Exeter-Milligan
Hitter – June Johnson, 5’7, Sr., Mead
Hitter – Marlee Taylor, 6’2, Jr., Sandhills-Thedford
Hitter – Logan Wemhoff, 5’11, Sr., Humphrey St. Francis
Hitter – Felicia Knoerzer, 5’8, Sr., Elwood
Hitter – Bailey Schindler, 6’0, Sr., Ewing
Libero/DS – Carrah Daugherty, 5’9, Sr., Hyannis
Libero/DS – Jaiden Schindler, 5’7, Jr., Ewing

Second Team

Setter – Bridget McPhillip, 5’6, Sr., Humphrey St. Francis
Setter – Anna Sluka, 5’2, Soph., Exeter-Miligan
Hitter – Faith Simpson, 6’0, Sr., Wauneta-Palisade
Hitter – Maddie Walkowiak, 5’6, Sr., Riverside
Hitter – Ashley Koenig, 5’8, Soph., Ewing
Hitter – Hannah Beethe, 5’8, Sr., Exeter-Milligan
Hitter – Jackie Schwanebeck, 5’11, Jr., Hyannis
Hitter – Trinity Langley, 6’0, Sr., Potter-Dix
Libero/DS – Michyla Lihs, 5’4, Jr., Mead
Libero/DS – Jaylee Simonson, 5’2, Sr., Sandhills-Thedford

Third Team

Setter – Josie Perham, 5’4, Jr., Mead
Setter – Emme Nickel, 5’4, Sr., Axtell
Hitter – Alysen Daniels, 5’6, Jr., Mullen
Hitter – Tiana Thramer, 5’11, Soph., Ewing
Hitter – Tara Mueller, 5’11, Sr., Exeter-Milligan
Hitter – Megan Christen, 5’10, Sr., Anselmo-Merna
Hitter – Megan Wehrbein, 5’7, Sr., Lewiston
Hitter – Lauren Parrish, 5’9, Sr., Falls City Sacred Heart
Libero/DS – Emery Swan, 5’3, Sr., Brady
Libero/DS – Alexis Gyhra, 5’3, Jr., Hampton

Honorable Mention

Allen–Bri Hingst; Anselmo-Merna– Kourtney Safranek; Axtell–Madisen Eckhoff, Camille Fishell; Brady– Elizabeth Sitorius; Cambridge–Avery Johnson; Chamber/Wheeler Central–Taylor Peter; Cody-Kilgore–Tehya From, Courtney Galloway, Addison Johnson, Kacie Kursave; Creek Valley–Payje Misegadis, Chloe Mitlehner, Samantha Scmid; Elwood– Hadley Martin, Manon Martin; Ewing–Emily Eacker, Skye Schroder, Sidney Stallbaum; Exeter-Milligan–Kate Janskey; Falls City Sacred Heart–Ahren Ebel, Madison Hupper, Sarah Wertenberger, Randee Witt; Giltner–Brooke Good, Reagan Janzen; Hampton–Kiersten Dose, Kelsey Hurt, Jacey Klassen; Humphrey St. Francis–Riley Maple, Tara Fultz, Cailtin Jarosz, Alissa Kosch; Hyannis–Mackenzie Anderson, Audra Kippes, Sarah Monahan; Leyton–Taylor Borges, Carly Fortune, Danielle Higgins, Madelyn Watchhorn; Loomis–Alley Beisner, Skylar Hadley, McKayla Meyer; Maywood-Hayes Center–Avery Johnson, Grace Koubek, Sydney Mullen-Shaw, Rebel Sjeklocha, Jayden Widener; McPherson County–Gentry Barner, Alexx Starr; Mead—Jayden Haag; Mullen–Jesse Coble, Kaitlyn Crowe, Alysen Daniels, Haley Jones, Samantha Moore; North Central–Skylar Cosgrove;  Potter-Dix–Audrey Juelfs;  Sandhills/Thedford–Hannah Higgins; Scribner-Snyder–Kayle Boyle, Nicole Boyle, Emily Lewin; S-E-M–Lindsay Bittmer, Mikayla Dittmar, Erica Eacker; Silver Lake–Makayla Dinkler, Kerigan Karr, Quinn Kilmer; South Loup–Vayle Berger, Jessie Sallach; South Platte–Audrey Dickmander; Sterling–Morgan Haner, Sydney Huls; Winside–Alyssa Brogren, Fauneil Olander, Sarah Wolfe.