Posted On: 12/3/17 8:04 PM

Class C-1 All-State Team

Player of the Year: Jaela Zimmerman, Malcolm

First Team

Setter – Kinsley Tingelhoff, 5’7, Sr., Wahoo
Setter – Hope Leimbach, 5’5, Jr., Lincoln Lutheran
Hitter – Jaela Zimmerman, 6’1, Sr., Malcolm
Hitter – Elly Larson, 6’0, Jr., Wahoo
Hitter – Marriah Buss, 6’0, Soph., Lincoln Lutheran
Hitter – Megan Woods, 5’10, Jr., Grand Island Central Catholic
Hitter – Kristin Lux, 6’2, Sr., North Bend Central
Hitter – Kelsie Cada, 6’0, Jr., Bishop Neumann
Libero/DS – Erin Williams, 5’5, Jr., Lincoln Lutheran
Libero/DS – Ali Smith, 5’6, Sr., Ord

Second Team

Setter – Sami Clarkson, 5’10, Jr., Omaha Concordia
Setter – Barrett Power, 5’8, Soph., Lincoln Christian
Hitter – Kyla Swanson, 6’3, Jr., Wahoo
Hitter – Jensen Rowse, 5’9, Soph., Minden
Hitter – Hayley Fox, 6’0, Jr., St. Paul
Hitter – Riley Marshall, 6’1, Sr., Fort Calhoun
Hitter – Avery Dolliver, 6’0, Sr., Lincoln Christian
Hitter – Debora Crippa, 5’7, Sr., Broken Bow
Libero/DS – Morgan Marotz, 5’5, Sr., Wahoo
Libero/DS – Bailey Lukasiewicz, 5’5, Sr., St. Paul

Third Team

Setter – Grace Volk, 5’9, Sr., Arlington
Setter – Katie Maser, 5’6, Soph., Grand Island Central Catholic
Hitter – Taylor Pribyl, 6’0, Jr., Omaha Concordia
Hitter – Brooke Frederickson, 6’0, Sr., North Bend Central
Hitter – Arleigh Costello, 6’0, Sr., Gothenburg
Hitter – Diana Reed, 6’0, Sr., Ogallala
Hitter – Maddie Larson, 5’8, Sr., Wahoo
Hitter – Jori Peters, 5’5, Sr., Mitchell
Libero/DS – Jenna Lowry, 5’8, Jr., Grand Island Central Catholic
Libero/DS – Alexis Kuehn, 5’4, Jr., Minden

Honorable Mention

Adams Central–Emma Allen, Hannah Lonowski, Regan Thomas; Aquinas–Regan Pelan, Breanna Souffer; Arlington–Shelby Kaup, Jordyn Werth; Auburn–Rachel Bohling, Emma Goering, Sydnie Reeves, Ashley Teten; Bishop Neumann–Jamie Chratal, Aspen Jansa, Jessica Rada, Alyssa Rezac, Lindsey Thiele; Boone Central/Newman Grove–Carson Grape, Kelsey Thompson, Nicole Woebbecke; Broken Bow— Jory Lowe, Kirsten Staab; Central City–Ella Homocka, McKenzie Makowski, Ryah Richardson, Erica Stuart, Alyssa Wilhusen; Chase County–Peyton Fiedler, Mallie McNair, Ragan Nickless, Madison Schuller; Columbus Lakeview–Mallory Gotschall, Ali Janssen, Abby Kapels, Britney Stock, Brooklyn Wilke; Columbus Scotus–Elly Beaver, Shania Borchers; David City–Payton Andel, Olivia Couch; DC West–Abbie Beckmann, Leah Bevington, Chloe Foral, Regan Glock, Rachel MacDonald; Gibbon–Parker Kenton, Miranda Smith; Gothenburg–Ali Bartels, Gracie Stienike; Grand Island CC–Avery Kalvoda, Kamryn Willman; Hershey–Emily Barr, Ashley Hassett; Johnson County Central–Lexi Graham; Kearney Catholic–Olivia Micek, Madison Shoemaker; Lincoln Christian–Sierra Beukelman, Alaina Harrison, Barrett Power, Abby Stutz; Lincoln Lutheran–Rebecca Ziems; Malcolm–Brooklyn Minzel; Milford–Hannah Kepler, Shelby Gropp; Minden–Leah Boudreau, Janessa Madsen, Emma Ryan; Mitchell–Anabelle Gillen, Keyana Wilfred; North Bend Central–Hailey Bang, Lauren Emanuel; Ogallala–Jadey Commins, Lily Fair, Emma Krab; Omaha Concordia–Bridget Backer; O’Neil–Aurora Gutschall, Claire Morrow; Ord–Delani Fahey, Reilly Peetz; Pierce–Maggie Brahmer;  Tekmah-Herman–Caty Gross, Marin Jetensky; Wahoo–Elle Glock, Lillie Mann; Wayne–Shania Anderson, Kylie Hammer, Lauren Pick; West Point-Beemer–Nicole Mitzel, Katie Pilakowski, Makenna Weddle; Wilber-Clatonia–Rylee Hayek.